HIZLI PROTOTİPLEME.


Teknoloji ile birçok alanda işlemleri daha kısa sürede ve daha güvenilir yapabilecek icatlar piyasaya sürülmüştür. Bu icatlar arasında yer alan ve üretim konusunda ki işlemlerde endüstriyel firmaların işini büyük ölçüde azaltan hızlı prototipleme cihazları da bulunmaktadır. Hızlı prototipleme işlemi bilgisayar programlarından olan Autocad üzerinden çizilen şekillerin prototipleme cihazları sayesinde el ile tutulabilir 3 boyutlu şekiller oluşturulmasını sağlamaktadır. Hızlı prototipleme işleminin amacı ise ürünlerin gelişim sürecinde yaşanan sorunların çözülmesi ve bu işlemlerin daha hızlı yapılmasıdır. Üretimi yapılacak malzemelerin ilk olarak bu yöntem sayesinde parça standartlarında bir prototipi yapılmakta ve testlere sokulmaktadır. Üretilen ilk örnek bu testlerden geçtiği takdirde parçanın seri üretimine başlanmakta ve genel kayıplar oluşması önlenmektedir. Aynı zamanda hızlı prototipleme yöntemi ile elde edilen prototipler hassas döküm ve kalıp yapımında da kullanılmaktadır.

Hassas dökümde bir modelinin alçılama ve kumlama işleminden geçilerek belirli bir kalıp üretilmesi sağlanmaktadır. Bu yöntemde kullanılan modeller prototipleme cihazları sayesinde yapılabilmekte ve hassas döküm işleminde kullanılacak kalıp için detaylı modeller oluşturulabilmektedir. Modeller için ergime ısısı düşük materyaller seçilmelidir. Kalıp oluşturmak içinde prototip cihazları kullanılabilmektedir. Bu işlem kokil kalıplar üretmek için kullanılmaktadır. Kokil kalıplar bozulması gerekmeyen kalıplardır ve seri parça üretiminde kullanılmaktadır. Üretilecek parça standartlarında bir model oluşturularak prototipleme cihazları sayesinde kokil kalıplar elde etmek mümkündür. Bu kalıplama işleminde kullanılacak modelin kalıptan daha düşük ısılarda ergimesi gerekmektedir.

Hızlı prototipleme işlemi için kullanılabilecek çeşitli teknolojiler bulunmaktadır. Bu teknolojilerden ilki Polyjet’tir. Polyjet tekniği ile prototip üretme işleminde fotopolimer reçineler kullanılmaktadır. Fotopolimerler cihazın içerisinde oda sıcaklığında sıvı halde bulunmaktadır. Sıvı halde bulunan fotopolimerler 2 eksenli prototip cihazları ile parça tepsisine püskürtülmektedir. Püskürtme işlemi cihazlara göre değişkenlik gösteren enjeksiyon kafaları ile yapılmaktadır. Bu işlem katmanlar şeklinde gerçekleştirilmektedir. Polyjet tekniğinde enjeksiyon kafalarından püskürtülen reçineler morötesi ışınlar sayesinde tepsiye düştüğü anda katılaştırılmaktadır. Hızlı prototipleme yapılabilecek bir başka yöntem ise FDM’dir. Bu işlemde toz halinde bulunan plastik malzemeler kullanılmaktadır. ekstrzüyon kafasında ısıtılan plastik malzemenin katmanlar halinde tepsiye dökülmesi ile prototipler elde edilmektedir.

İstanbul Model Hızlı Prototipleme Hizmeti

Hemen bizimle iletişime geçin modelleme işlerinizi halledelim..

Back to Top